گروه کوهنوردی سرابان نطنز

گروه كوهنوردي سرابان نطنز در زمينه هاي كوهنوردي ، كوه گشت ، كوير نوردي ، غار نوردي و پياده روي فعاليت دارد

کویر مرنجاب

کویر

<

آنجا که سکوت موسیقی مداوم است و مملو از پرده های پر رمز و راز، آنجا که سایه ها تنها همراه رهنورد است، همه چیز را افق، منتهی است، افق ، مرز طولانی آسمان و زمین ، ماوای خورشید، نهایت معنی برای یک نگاه جستجوگر،
شبهای کویر حکایت دیگریست. شب، آسمان کویر نگاهت را با خود می برد تا آستانه عروج، محو میشوی در نقطه و نور، ضربانت را در کم وزیاد شدن نور ستارگان هم آوا می بینی، یکی شدن با طبیعت، از

جنس طبیعت شدن ، حل شدن در واقعیت.

 

تپه های شنی

 

 

کویرمرنجاب درشمال شهرستان آران وبیدگل ازتوابع شهرستان کاشان دراستان اصفهان قراردارد.این کویرازشمال به دریاچه نمک آران وبیدگل ،ازغرب به کویر مسیله ودریاچه نمک حوض سلطان وحوض مره ،ازشرق به کویربند ریگ وپارک ملی کویر وازجنوب به شهرستانهای  آران وبیدگل محدودمی شود.

ارتفاع متوسط کویرمرنجاب از سطح آبهای آزاد درحدود۸۵۰ متر می باشد.قسمت عمده این کویر پوشیده از تپه های شنی وریگزاراست.این منطقه از نظر پوشش گیاهی بسیار غنی وبیشتر شامل گیاهان شور پسند از جمله درختهای گز وتاق وبوته های قیچ است.

پوشش جانوری منطقه بدلیل وجودآب وغذای فراوان غنی است .از جمله حیوانات این منطقه می توان به گرگ ،شغال،کفتار،روباه شنی ،گربه شنی ،بزمجه ،آفتاب پرست ،انواع مارمولک،مار،عقرب،تیهو،عقاب،شاهین و...اشاره کرد درسال اخیر یک جفت پلنگ نیز در منطقه مرنجاب مشاهده شده است  .

کویر با آن وسعت بیکران و بوته های خار و گلهای خشک شده طلایی رنگ که تا دور دستها کشیده شده بود، برای اکثر اعضای گروه بدیع و تماشایی بود.

به جز بوته های خار، تپه ماهورها با آن فراز و فرود آرام و انحناهای کوتاه و بلندشان دیگر چشم اندازهای کویر را تشکیل می دادند.. هفته ها منتظر یک روز دلپذیر بودیم تا بتوان از لذت کویر بهرمند شد  تا این که  جمعه 15 / 9 / 87 این امر میسر شد با یک دستگاه اتوبوس و دو خودرو سواری راهی مرنجاب شدیم .

بر عکس تصورمان هوا سرد و ابری بود . ساعت ۸صبح صبحانه خورده و صبحانه نخورده در جاده ای منسوب به جاده ابریشم راهی دل کویر شدیم. وسایل اضافی را در ماشین باقی گذاشتیم، اندکی آب، لباس گرم و کمی خوراکی برای یک راهپیمایی دو ساعته کفایت می کرد. انگار تازه باران باریده باشد فقط دو سانت از سطح خاک خشک بود. کم کم آفتاب کویری از پشت ابر ها نمایان شد و همه شاهد یک هوای بهاری  شدیم  

راهپیمایی بر تپه ماهورها تجربه متفاوتی بود.ردپای  عبور یک سوسک خاکی کوچک و مسیر فرار خرگوش و تعقیب یک روباه را هم می شد با چشم دنبال کرد. دانه های کوچک شن در هوایی سرد و زمستانی، گرمای مطبوعی را در خود ذخیره کرده بودند. گرفتن چند عکس یادگاری وقت زیادی نگرفت بعضی ها چند قدمی بدون کفش بر این شن ریزهای قهوه ای راه رفتند و چند بازی برای تقویت و آشنایی با حس جهت یابی انجام دادند. همه شادمان و خوشحال بودند که بالاخره توانسته اند سفر کویر را تجربه نمایند جوانان گروه چندین بار تپه های شنی را با سرعت و به صورت مسابقه پایین آمدند و حسابی از خود جای پا به یادگار گذاشتند . ازساعت 30/9الی ۱2به بازدید از تپه های شنی سپری شد.

بانزدیک شدن به ساعت ۱3زمان رفتن آرام آرام نزدیک می شد و باید راهی شهر و خانه می شدیم.نهار را در کاروانسرا خوردیم و با کوله باری از خاطرات به یاد ماندنی از سرزمینهای خشک اما زیبا راهی دیار و شهرمان شدیم .

 

 

نویسنده : عباس کوچه فاره : ۱٠:٢۳ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳۸٧/۱٠/٤
Comments نظرات () لینک دائم